תיק שטח

תיק שטח - מידע כללי


תיק השטח משמש כאוגדן, והוא נדרש על ידי שירותי הכבאות וההצלה, שכן כולל בתוכו את כלל הפרטים בנושאי הארגון והבטיחות לניהול אירוע שריפה, הן בחירום והן בשגרה.
תיק השטח כולל בתוכו מגוון נתונים שמטרתם לאפשר התארגנות מהירה של צוותי החירום המקומיים ובעיקר התארגנות איכותית, יעילה ומהירה של כוחות הכיבוי וההצלה בעת אירוע חירום.
תיק שטח הוא אוגדן מודפס המוגש בצורה מקצועית ומדויקת ע"פ דרישת הוראת מכ"ר 503 בנוסף לתקליטור בפורמט html.
כלומר, תיק השטח ישמש את שירותי הכבאות לעת חירום, ועל כן הוא נדרש בחוק, ואף הכרחי לתפקודו של המבנה בשגרה ובחירום.
הכנת תיק שטח היא אחת מדרישות טופס 4 (טופס איכלוס), רישיון עסק ואישור שנתי מהכבאות.

 

למה מומלץ להכין תיק שטח?


מעבר לעובדה שתיק שטח מהווה כיום דרישה בסיסית של שירותי הכבאות וההצלה, וכמו כן משטרת ישראל, בכדי לקבל רישיון עסק, מדובר בדרך הבטוחה ביותר לוודא את תקינות ובטיחות המבנה בעת שגרה וחירום.
תיק השטח משמש כאמצעי בידי גורמי האבטחה השונים על מנת לנהל מקצועית ותפקודית באופן שוטף ויעיל.
לאחר הכנת תיק השטח תקבלו תמונת מצב מדויקת ומפורטת של רמת ההערכות של מפעלכם לאירועי החירום השונים. 

 

מה כולל תיק השטח?


1. תאור המבנה
כלל הפרטים במלואם אודות המתחם, המיקום שלו, דרכי ההגעה אליו והתיאור הכללי.
כמו כן, בעלי התפקידים, כתובות ומספרי טלפון חיוניים לשעת חירום.
תיאורו הפיזי של המבנה, הן מבפנים והן מחוצה לו, נקודות תורפה מסוכנות, המבנה הפנימי שלו וכדומה.
מגוון תוכניות בטיחות למתחם, למבנים השונים ולקומות המבנה.

2. נהלים
- נהלים שונים בנוגע לרגישות המתקן ודרכי פעולה אפשרויות רלוונטיות.
- נוהל התארגנות אבטחתית ביחס לאיומים השונים על המבנה.
- נהלים לשעות חירום, צוותי חירום, איזורי כינוס, כולל מידע מורחב, מפות, סרטוטים ואיורים.
- ציון כלל המרכיבי הביטחון והבטיחות לרבות: מערכות לגילוי עשן וכיבוי ואש, מערכות חשמלאנרגיה ומיקומן, דרכי הגעה ודרכי מילוט ופינוי לשעות חירום, תשתיות כלליות מחוצה למבנה המשרתות את תפקודו השוטף.
- תכניות בטיחות אש.
- פירוט של גורמי סיכון.
- טבלאות של צוותי חירום.


למי מיועד תיק השטח?

- מבני מגורים רבי קומות שגובהם מעל 29 מ' מהכניסה הקובעת.
- אולמות שמחה ששטחם עולה על 750 מ"ר והם חלק ממבנה.
- אצטדיונים ואולמות ספורט עם מושבים מעל 1,000 מקומות ישיבה.
- בנקים – מבנים בני 2 קומות או יותר מעל 1,000 מ"ר.
- בתי אבות / בית גיל הזהב – בעלי 50 מיטות ומעלה.
- בתי מלון ופנימיות מעל 35 מיטות.
- מבני תעשייה, בתי מסחר, שיווק ושירות לציבור ששטחם עולה על 2,000 מ"ר.
- מבני מוזיאונים ששטחם עולה על 1,000 מ"ר.
- מרכז מסחרי ומרכולים ששטחם עולה על 2,000 מ"ר או בעלי 4 קומות ויותר.
- קניונים.
- מסוף נוסעים בתחבורה ציבורית ששטחו עולה על 5,000 מ"ר.
- אוניברסיטאות ומכללות.
- בתי חולים ומוסדות רפואיים ששטחם עולה על 500 מ"ר.
- כפרי נוער.
- אולמות אירועים וגני אירועים
- בתי קולנוע
- אולמות לכנסים
- בתי חולים

 

מי רשאי להכין תיק שטח?

כיוון שתיק השטח עוסק באופן ישיר בהצלת חיי אדם ומניעת אסונות, אך ורק לאדם המוסמך לכך יש את הרשות והאישור להכין את התיק.
מומחי בטיחות ומומחמי בטיחות באש רשאים לכתוב את התיק, למרות שבאופן רשמי כל אדם יכול להגיש את התיק לרשות הכבאות והמשטרה גם מבלי לעבור דרך מהנדס מוסמך.
במקרה זה, נקבל תיק שטח דל, לא מסודר ולא איכותי שככל הנראה לא יאושר, ויתרה מכך, בעת חירום לא יאפשר לבעל העסק לתפעל בצורה נכונה סכנה.

 

תיק השטח בישראל

1. תיק שטח למשטרה - כל עסק ציבורי אשר אוזכר ברשימה לעיל, מחויב לעמוד בדרישות המשטרה כדי לקבל רישיון ולהבטיח את בטיחות האורחים. מטרת תיק השטח היא להבטיח את בטחונם האישי של האורחים, לעקוב אחר פעילות עוינת, לפרט את הנהלים במקרה של פיגוע, שריפה, הצפות וכדומה. למשטרת ישראל ישנן מספר דרישות יחודיות בנוגע לתיק השטח. הדרישות אותן מציבה המשטרה, נדרשות להופיע בתיק ולכן צוות המומחים שלנו משתלב בשלב התכנון עם הלקוח בכדי לבצע את העבודה בצורה מהירה ויעילה, עד לקבלת האישור הסופי של תיק השטח.

2. תיק שטח 503 עבור כוחות ההצלה - כדי שכוחות ההצלה והכיבוי יכירו את העסק, המבנים שבו וסוג השטח - עליהם לקבל תיק שטח מפורט שבמקרה ויידרשו להגיע לכיבוי או הצלה, יוכלו לעשות זאת במהירות ועל הצד הטוב ביותר. על כוחות ההצלה להכיר את המבנה כדי להבין היכן יכולים להיות אזרחים בשעת חירום - נקודות כניסה ויציאה, נקודות חשמל ומים, החלונות בבנין, דלתות החירום, גובה המבנה, רוחבו ואורכו, מערכות לכיבוי אש, חומרים מסוכנים, מקרינים, דליקים וכדומה.
ללא תיק השטח, כוחות ההצלה לא יוכלו לדעת בשעת חירום בזמן קצר, כיצד לחלץ בבטחה את האזרחים ומהן נקודות התורפה אליהן יש לשים לב.

3. תיק שטח למוסדות - מתאים עבור מוסדות גדולים ותאגידים גדולים שנדרשים לספק תוכניות מפורטות אודות מבנים רבים. כמו כן מתאים למוסדות ממשלה.

4. תיק שטח למוסדות חינוך - כל בית ספר, גן ילדים, מכללות וכדומה, מכילים אלפי תלמידים ואף עשרות אלפי תלמידים שנדרשים להיות מוגנים בעת חירום. בתיק שטח למוסדות חינוך אנו שמים את הדגש על נושא הבטיחות באש, בטיחות בדרכים, מקרים ותגובות לרעידות אדמה ואסונות טבע, התקפות טילים (קסאמים, רקטות), מיגון לתלמידים, נהלים לטיפול בשריפות ועוד. כל זאת בכדי לשמור על בטחון הילדים והסטודנטים בעת חירום, תוך תפעול האירוע על הצד הטוב ביותר.

5. תיק ממוחשב - חברת זרקו כוללת שורת מהנדסים מיומנים שיסייעו לכם להפיק תיק שטח ממוחשב, בתלת מימד, עם כלל המפות והתרשימים הרלוונטיים לשמירה על המבנה בשעת חירום ובשגרה.

6. תיק שטח לעסק - על מנת שעסק יוכל לפעול על פי החוק, יעמוד בדגשי הבטיחות ויקבל רישיון להפעיל את פעילויותיו השונות, הוא מחויב להגיש ולאשר תיק שטח. כלל הנושאים אותם מקיף תיק השטח חייבים להופיע בצורה מפורטת ומאורגנת בתיק העסק, בכדי לאפשר לו לתפקד בצורה תקינה ובטיחותית בעת חירום ובשגרה.
בשעת חירום, אנשי החילוץ נעזרים בתיק השטח כדי לקבל תמונת מצב ברורה אודות העסק ורק כך יכולים לתפעל את האירוע בכדי לזהות סכנה שעלולה להתרחש.
מומחי הבטיחות שלנו יסייעו לכם להכין את המפרט המלא של המבנה, תנאי השטח וסימון האיזורים החשובים ביותר בעת חירום - כגון שטחי התכנסות, פינוי ועוד. כמו כן, נדאג לסמן את האיזורים בהם נמצאים מקורות החשמל, ברזי המים, נקודות תורפה וכדומה.
חברת זרקו הנדסת בטיחות בע"מ מתחייבת לכתיבת תיק שטח, יחד אתכם בליווי אישי, אשר יבטיח לכם את קבלת האישורים הנדרשים מכלל רשויות הבטחון במקצועיות ובאיכות מקסימלית.

 

תיק שטח - לקוחותינו

מבין לקוחותינו הרבים שהכינו תיק שטח, נמנים:
מלונות ובתי אירוח
בתי אבות ובתי אבות
קופות חולים
בנייני משרדים
אולמות אירועים וגני אירועים
אצטדיונים מכל הסוגים
מפעלי ייצור, מאפיות ובתי חרושת
חנויות אופנה
מועצות עירוניות
בתי מגורים מורחבים הדורשים תיק שטח
בתי כנסת ובתי מדרש
מסעדות והיכלים

 

תיק שטח - חברת זרקו


חברת זרקו הנדסת בטיחות בע"מ, מכינה תיקי שטח על פי הוראות שירותי הכבאות וההצלה וכמו כן מפקח הכבאות הראשי ( מכ”ר 503).
בניית תיק השטח נעשית על פי הנחיות משטרת ישראל ומשרד החינוך.
זרקו הנדסת בטיחות בע"מ, כוללת מומחי בטיחות והנדסה, אשר יסייעו לכם להכין תיק שטח מדויק ואיכותי, העומד בכלל דרישות הביטחון והבטיחות הממלכתיים.
בתיאום עם הלקוח, מותאם תיק השטח לעסק הרלוונטי, למתקני הארגון השונים, לאופי הפעילות של הארגון, תוך ארגון וציון הנחיות ייחודיות, דגשי בטיחות ואבטחה ועוד. 

אנו מפיקים תיק שטח מורחב ומקצועי לכל מטרה. בין אם מדובר בתיק שטח למשטרה או לשירותי הכבאות וההצלה אנו נוביל כל פרוייקט להצלחה.
חברתנו הכינה והפיקה במקצועיות עד כה מאות ואף אלפי תיקי שטח שאושרו על ידי הרשות הארצית לכבאות בכל רחבי הארץ וכמו כן על ידי שאר גורמי הביטחון המוסמכים.

אנו מספקים שירות מקצועי לכלל לקוחותינו, בהכנת תיק שטח איכותי, מדויק ומלא בכלל הנתונים הנדרשים בדרך לאישור מובטח על ידי הגורמים המוסמכים. 

 מזמינים אתכם לקבל מידע נוסף בנושא בנושא אישור בטיחות למוסדות חינוך
לפרטים התקשרו או השאירו פרטים:

09-7450329